VIDEN OG MEDIER
Forstå fortiden
dokumenter nutiden
formuler fremtiden
Vil du gerne se skolen og møde eleverne? Så ring eller skriv til os for at få en rundvisning med en af vores søde elevambassadører.

Kære kommende elev 

For mig er det vigtigt, at du og de andre elever på Himmelev Gymnasium bliver rustet til at begå jer i et samfund, hvor viden og evnen til fordybelse bliver særdeles afgørende. Vi vil udfordre dig og løfte dig fagligt, og du vil lære om de store linjer i historien og få et indgående kendskab til naturvidenskab, samfundsfag og sprog. Det er helt centrale kompetencer, du kan tage med dig ud i livet. 

For mig er det vigtigt, at du har det godt, mens du er elev på Himmelev. Det glæder mig hver eneste gang vores elever fremhæver fællesskabet, de sociale aktiviteter og den nære stemning, der præger dagligdagen på skolen. Vi smiler med vores elever, når det går godt, og vi drager omsorg for de elever, der har behov for det. Når du går på Himmelev skal du beriges med oplevelser og venskaber, som hører ungdomslivet til – og ganske ofte rækker langt ind i voksenlivet.  

For mig er det vigtigt, at du får en moderne og relevant almendannelse. På Himmelev kalder vi det Viden & Medier. Det gør vi, fordi viden i nutidens informationssamfund optræder i mange former: Epokegørende taler og litteratur, informative artikler, hjemmesider og videoer på YouTube. Men vi møder også misinformation og mangel på viden, så hvordan lærer vi at kende forskel på fake og fakta? 

Vi lærer dig ikke bare det tekniske i at producere en podcast – den skal også indholdsmæssigt være af høj kvalitet. Og vi lærer dig, hvornår det er hensigtsmæssigt at udtrykke sig gennem en podcast og hvornår dit budskab med fordel kan formidles ved hjælp af andre midler.  

Du lærer at forstå fortiden, dokumentere nutiden og – ikke mindst – du bliver i stand til at formulere fremtiden for dig selv og for andre. 

STX og HF på Himmelev Gymnasium åbner mange døre. Døre til videre uddannelse, venskaber og din egen personlige udvikling. Min dør er også åben for dig, og jeg ser frem til at møde dig første skoledag som ny elev på Himmelev. 

 

Johnny Vinkel 

Rektor